Sosyal Medya Hesap Güvenliği

Sosyal medya hesap güvenliği özellikle son yıllarda en çok araştırılan merak edilen konuların başında geliyor. Kullandığımız uygulamalar ve web siteleri ne kadar güvenli bu platformlarda güvenlik için ne gibi tedbirler almalıyız ?

Hayatımızda büyük bir yeri olan sosyal medya kullanımı yanında da bir çok tehdidi getirdiği gibi sosyal medya hesap güvenliğini de sağlamamız gerekmektedir. Bazen iş için bazen de zaman geçirmek yada gündemi takip etmek için sosyal medya uygulamalarından faydalanmaktayız. TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp gibi uygulamalar hayatımızı kolaylaştırsa da bu uygulamalara erişebilmek için konum, telefon numarası gibi bazı özel verilerimizi paylaşmak durumundayız.

Masum gibi gözüken ve bazen kişisel verilerimizi de üye olurken kullandığımız bu mecralarda paylaşım, beğeni ve kişi-firma takip ederken dikkatli olmamız veri kaybı yaşamamamız adına çok önemlidir. Özellikle sosyal medya platformlarında  pazarlama ve dijital mecralar üzerinden kurulan iletişimler ciddi önem taşıyor. Peki zaman geçirdiğimiz hatta ticaret yaptığımız bu platformlar ne kadar güvenli ?

Sosyal medya hesap güvenliği konusunda uygulama / site sahipleri gerekli önlemleri almış olsa da kullanıcılarında gerekli tedbirleri alması gerektiği göz önünde bulundurularak alınması gereken bir çok önlem kullanıcılara sunulmuştur.

Unutmayın ki %100 güvenlik diye bir şey olmadığı için basit bir kaç adımla bu saldırılara karşı hesaplarınızı hatta kullandığınız cihazları koruma şansınız olacaktır.

Sosyal medya hesap güvenliği konusunda yapılan en büyük hatalardan birisi üye olunurken kullanılan e-posta hesabı ve sosyal medya hesabının şifresinin aynı olmasıdır.Bu nedenle asla ve asla e-posta hesaplarınızda kullandığınız şifreyi farklı platformlara üye olurken kullanmayın ve güçlü şifreler belirleyin.

sosyal medya hesap güvenliği

Güncel ve lisanslı güvenlik ürünleri kullanımı ;

Sosyal medya hesap güvenliği için hem hesabınızı hem de erişim sağladığınız cihazları korumak için mutlaka bir güvenlik ürünü kullanılmalıdır. Belki sosyal medya hesap güvenliğini sağladınız fakat kullandığınız cihazların güvenliğini sağlamak konusunda yeterli tedbirlerin alınmaması sadece bu platformlardaki hesaplarınızı değil diğer tüm hesaplarınızın da çalınmasına neden olacaktır.

Güçlü ve farklı şifre kullanımı ;

Bir çok kullanıcı akılda kalıcı olması için basit şifreler yada doğum tarihi, telefon numarası vb. gibi şifreleri tercih ediyor.Yapılan araştırmalara göre çalınan hesapların bir çoğunun asıl nedeni basit ve kullanımı yaygın şifrelerin kullanılmasından kaynaklandığı yönünde. Bu nedenle kullanılan hesaplarda farklı şifreler kullanmak ve belirli bir algoritmaya göre şifre üretmek , düzenli şifre değiştirmek hesap güvenliğinin ilk adımlarından birisi olarak nitelendiriliyor.

123456, Qwerty, Abc123 gibi şifreleri kullanmak yerine tahmin edilmesi zor şifreler kullanın.

Gizlilik ayarlarının yapılandırılması ve etkin kullanımı ;

Her platformda mutlaka gizlilik ve güvenlik ayarları yer almaktadır. Bu ayarları kendinize göre düzenlemeli ve güncellemeleri mutlaka takip etmelisiniz. Gizlilik ayarları, konum paylaşımı gibi ayarlar sizi sadece siber güvenlik konusunda değil aynı zamanda yer tespiti vb. gibi fiziksel tehlikelerden de koruyacaktır.

İki adımlı doğrulama seçeneklerinin kullanımı ;

Hesaplarınıza giriş işlemlerinde mutlaka iki adımlı doğrulama seçeneklerini kullanın.Bu yöntem şifreniz çalınmış olsa bile iki adımlı doğrulama adımını geçemeyen saldırganın hesabınızı ele geçirmesini engelleyecektir.

Uygulama erişim izinlerinin kullanımı ;

Çok mecbur kalmadıkça yüklediğiniz ve kullandığınız uygulamaların cihaz özelliklerine yada farklı uygulamalara erişimine izin vermeyin. İzin vereceğiniz bir uygulama yada cihaz özelliği dönüşü olmayan farklı sonuçlara yol açabilir.

Ortak alan internet kullanımı ;

Elinizden geldiğince paylaşımlı ve halka açık internetleri kullanmaktan kaçının. Halka açık internet kullanımı bir çok sorunu yanında getirdiği gibi hesaplarınızın başkaları tarafından ele geçirilmesi gibi sonuçlara da sebep olur. Yapılan araştırmalarda kullanıcıların büyük bir kısmının paylaşımlı ve halka açık internet kullanımı nedeni ile bir çok hesabını çaldırdığı görülmektedir.

Bu nedenle güvenli olduğunu düşünmediğiniz ve bilmediğiniz internetleri kullanmaktan kaçının. Kaptırdığınız sadece hesaplarınız değil cihazınızdaki dosyalar, önemli belge ve bilgilerde üçüncü kişilerin eline geçebilir.

Özellikle son yıllarda hızla yayılan ve genellikle sonu hüsranla biten oltalama yöntemlerine de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle profilime kim baktı, gizli profil paylaşımlarını görme, beni kim engelledi gibi sahte uygulamalara ve web siteleri size bu hizmetleri sunmak yerine hesaplarınızı ele geçirmek için kullanılıyor. Bu tür uygulamalara hesaplarınızı bağlamaktan ve bilgilerinizi girmekten kaçının.

Yukarıda bahsettiğimiz basit bir kaç adımla güvenlik seviyenizi iyileştirebileceğiniz gibi özellikle sosyal medya fenomenleri için daha farklı güvenlik tedbirleri alınabilir. Siber güvenlik kavramının en temel unsurunun insan faktörü olduğu göz önünde bulundurularak ortamın sanal olduğu fakat işlenen suçun gerçek olduğu unutulmamalıdır.

Yaşayacağınız her türlü bilgi güvenliği probleminde ;

Bilgi ve Destek için  [email protected] adresine mail atabilir veya 0850 308 0025 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

MENÜYÜ KAPAT