Endpoint Security (Son Kullanıcı Güvenliği)

endpoint securityGüvenliğin zayıf halkası olan son kullanıcılara yönelik saldırıları engellemek klasik anti-virüs yaklaşımı ile sağlanamamaktadır. Bilginin en değerli varlık olduğu çağımızda son kullanıcı güvenliği için gelişmiş yöntemler tercih edilmelidir. Son kullanıcı bilgisayarlarında en önemli noktalardan biri ise bilgisayarlarının kaybolması, çalınması durumunda önemli bilgilerin ele geçirilebilmesidir. Makine öğrenmesi ve sezgisel analiz yeteneğine sahip son kullanıcı güvenliği (endpoint security) ürünleri tercih edilmelidir.

Merkezi yönetim ve kuruluş içindeki güvenlik duvarları ile entegre çalışan endpoint security ürünleri sayesinde çalışanlar kurum dışında olsa bile oluşturulan güvenlik politikaları sayesinde güvenli dosya alış verişi , internet erişimi kontrol altına alınabilmektedir.

Özellikle veri kaybını önleme ve saldırı tespit , engelleme gibi bir çok yeteneğe  sahip ürünler sayesinde kullanıcı güvenliğini sağlamak eskisi gibi zor ve karmaşık bir hal almamaktadır.

Kurum alt yapısına göre edr, mdr ve xdr kullanımı hem yönetilebilme hem de görünürlülük açısından çok önemli bir etmendir.

EDR (Endpoint Detection and Response) : Kısaca son kullanıcının tüm ağ faaliyetlerini inceleyen, analiz eden ve tepki gösteren güvenlik ürünüdür.

MDR (Managed Detection and Response) : Kısaca tüm ortamları izlemek , tehditleri belirlemek ve tespit edilen riske yanıt vermek için geliştirilen siber güvenlik ürünüdür.

XDR (Extended Detection and Response) : Kısaca sadece son kullanıcı cihazlarında değil aynı zamanda bulut sunucular ve e-posta sunucularında ki faaliyetleri izlemek , tespit ve müdahale etmek için kullanılan siber güvenlik ürünüdür.

Geleneksel son kullanıcı çözümleri yerine aşağıdaki yeteneklere sahip ürünleri tercih etmeniz kullanıcılarınıza daha güvenli bir çalışma ortamı sunacaktır.

  • Veri sızıntısı önleme (DLP).
  • Cihaz kontrolü.
  • Web ve Uygulama kontrolü.
  • IOC tespit ve engelleme.
  • Kötü Niyetli Trafik algılama.
  • Anti-ransomware CryptoGuard.
  • Anti-exploit zero-day koruması.
  • Anti-spam koruması.
  • Anti-malware, HIPS.

Bilgi ve Destek için  [email protected] adresine mail atabilir veya 0850 308 0025 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

MENÜYÜ KAPAT