Yedekleme / Sanallaştırma

yedekleme ve sanallaştırma çözümleriVeri her ölçekteki iş dünyası kuruluşlarının can damarıdır. Kritik verilere ihtiyacınız olduğunda erişilebilir olmasını sağlamak için tam bir veri yedekleme ve kurtarma sistemi çözümüne ihtiyaç vardır.

Sigma Teknoloji, tüm dünyada orta ve büyük ölçekli firmalarda kabul görmüş yedekleme yazılımı üreticilerinin iş ortağıklığında, firmaların bilgi sistemlerine özgü yedekleme ve veri yönetimi stratejileri oluşturarak, yedekleme çözümleri sunmaktadır.

Yedekleme Çözümleri, firmaların mevcut durumları analiz edilerek, firmanın bugünü ve yarını ile uyumlu bir yapı stratejisinin oluşturulması, bu yapının entegrasyonu, yönetilmesi ve 7X24 servis-destek hizmetlerini de kapsamaktadır.

Depolanan verilerin, herhangi bir nedenle zarar görmesi, kurumların çalışma süreçlerinde ciddi zararlara yol açabilmektedir. Yaşanabilecek bir felaket durumu sonrasında, depolanan verilerin geri yüklenememesi, kurumun ticari faaliyetlerine son vermesine neden olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Yedekleme Yöntemi:
Yazılımlar, farklı yöntemlerle yedekleme yapılmasına imkan verir. yaygın üç yöntem şöyle sıralanabilir:

 • Tam (Full) Yedek: Bu yöntem, seçilen kaynağın tüm içeriğini yedekler. En güvenilir yöntemdir, ancak zaman ve kapasite ihtiyacı yüksektir. Diğer yöntemler uygulanmadan önce, en az bir kez tam yedek alınmalıdır.
 • Adımlı (Incremental) Yedek:

Bu tip yedeklemede, sadece son yedekten bu yana yedeklenmemiş olduğu tespit edilen (“Archive” attribute) dosyalar yedeklenir. Kurtarma sırasında önce tam yedek, sonra sırayla tüm adımlı yedekler kurtarılmalıdır. Bu nedenle güvenilirlik düşer.

 • Fark (Differential) Yedeği:

Bu tip yedeklemede, son tam yedekten bu yana yedeklenmemiş olduğu tespit edilen dosyalar yedeklenir. Kurtarma sırasında önce tam yedek, sonra son fark yedeği kurtarılmalıdır. Güvenilirlik orta düzeydedir. bazı yedekleme yazılımları, istek üzerine yapılan yedekleme işlemleri dışında, ayarları kaydedilen bir yedekleme işlemini istenen aralıklarla tekrar edecek özellikler de taşırlar.

Temel Öneriler !
Bu kısımda her koşulda akılda tutulması faydalı olacak temel öneriler verilmektedir.

 • İşletim Sistemi: İşletim sisteminizin yükleme disket / cd / dvdlerini ve LİSANS NUMARASINI mutlaka koruyunuz. Mümkün olan hallerde bu disklerin kopyalarını aliniz. Bir bilgisayarda yüklüyken diğer bir bilgisayara da yüklemediğiniz ve kendi yedekleme amacınızla koruduğunuz sürece, bu kopyalar yasadışı değildir.
 • Uygulamalar: Kullandığınız uygulamaların da yükleme disklerini koruyunuz ve kopyalarını aliniz.
 • Sık Yedekleme: Mümkünse aninda yedekleme sistemi (RAID) ile her an her bilgiden birden fazla kopya tutunuz. Mümkün olmazsa, en azindan günde bir yedek aliniz. Bu sizi en kötü durumda bir günlük işi tekrarlamakla kurtulacak halde korur.
 • Virüs Taraması: Veri kaybi nedeni olarak virüs şüphesi varsa, mutlaka geri yükleme sirasinda sistem aktif hale getirilmeden güncel bir virüs tarama yazilimi ile tarayiniz.

Neler Yedeklenecek ?: En temel haliyle şu birimleri yedekleyiniz:

 • My Documents (Belgelerim)
 • Desktop (Masaüstü)
 • Address Book (Adres Defteri)
 • E-posta dosyaları
 • Sayısal İmzanız
 • Çalışma Dosyaları: Mümkünse çalişma dosyalarinizi taşinabilir bir ortamda (USB Bellek / CDRW / DVD-RW) bulundurun, üzerinde çaliştikça sabit diske yedekleyin ve sabit diskten çalişmayin. Bu size her gittiginiz yerde elinizde güncel çalişma dosyalarinizin olmasini, hem de her noktada bir yedeginiz olmasini saglar.

Sanallaştırma

sanallaştırmaSanallaştırma teknolojisi en genel hatları ile, var olan fiziksel donanıma birden çok işletim sistemi kurulumu yapılarak, tek bir makine üzerinde birden çok işletim sisteminin çalışmasına olanak verilmesidir. Sanallaştırma işlemi ile bilgi teknolojileri alanında sağlanan pek çok avantaj, sanallaştırmanın günümüzde sıkça başvurulan bir yöntem haline gelmesini sağlamıştır.

Kurumların ihtiyaçlarına göre ürün konumlandırmayı bir prensip haline getiren Sigma Teknoloji, sanallaştıma projelerinde Vmware ve Microsoft çözümlerini sunmaktadır. Altyapınıza, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun sanallaştırma çözümleri ile yatırım ve işletme giderlerinizi azaltmanıza yardımcı olmaktadır.

sistem yedeklemeDonanım, Lisans ve diğer Datacenter maliyetlerinden ciddi tasarruflar sağlayabildiğimiz sanallaştırma teknolojileri günümüzün en çok kullanılan teknolojisi haline gelmiştir. Kurumlar artık tüm BT altyapısını sanallaştırarak hem yönetim kolaylığı sağlamakta, hem daha rahat ölçeklendirebilmekte ve maliyetlerini azaltmaktadır.

Sigma Teknoloji müşterilerinin mevcut ortamlarını analiz eder, ihtiyacı doğru olarak algılar, teknolojiyi takip ederek ileriye dönük yeniliklerin yapıya sağlayacağı faydaları da hesaplayarak sanallaştırma stratejilerini belirler.

 

Sanallaştırma teknolojileri ile;

 • Fiziksel kaynaklardan ve kapasiteden maksimum oranda verim elde edilmekte,
 • Donanım yatırım maliyetleri azaltılmakta,
 • Fiziksel cihazlardaki operasyon ve bakım maliyetleri düşürülmekte,
 • Yazılımsal ve donanımsal bağımlılıklar ortadan kalkmakta,
 • Merkezi yönetim ile yönetim kolaylığı sağlanmakta,
 • Sistem odası giderlerinden önemli ölçüde tasarruf elde edilmekte ve enerji verimliliği arttırılmakta,
 • Kurulum, yükseltme, yeni sunucu oluşturma gibi işlemler kolaylaşmakta,
 • Anlık Mesajlaşma Denetimi (IM-Instant Messaging Filtering)
 • Paylaşımlı kullanım mümkün hale gelmektedir.

 

Sigma Teknoloji olarak lider ve güvenilir sanallaştırma platformları ile Sunucu Sanallaştırma, Masaüstü Sanallaştırma, Uygulama Sanallaştırma, Depolama Sanallaştırma, Ağ Sanallaştırma alanlarında, kurumların BT altyapılarını sadeleştirecek, operasyonel iş yükünü azaltacak, maliyetleri düşürecek, verimliliği arttıracak, kritik sistem ve uygulamalarda süreklilik sağlayacak çözümler sunuyoruz.

Bilgi ve Destek için  [email protected] adresine mail atabilir veya 0850 308 0025 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

MENÜYÜ KAPAT